Rekordstort intresse för pensionskonferens
Pensioner är spännande! Det kunde närmare 400 personer enas om på PTKs pensionskonferens. Dessutom borde vi tala om det för andra, så att de förstår och kan ägna lite tid att göra pensionsval.
Under en heldag fick försäkringsinformatörer, förtroendevalda och anställda på PTKs medlemsförbund matnyttig information om pensioner i allmän het och tjänstepensionen i synnerhet. Föreläsningar blandades med mingel och möjlighet att träffa de valbara bolagen inom ITP, som ställde ut.
Pensionsval
Pensionsvalen handlar inte bara om att placera pengar. Hur länge vi jobbar är också ett val. Ole Settergren, sekreterare i Pensionsmyndighetsutredningen, berättade bland annat om hur pensionssystem och pensionsnivåer står sig om vi jobbar fler eller färre antal år?
30 procent, så många är det som gör ett ITP-val och siffran har varit ungefär den samma under de drygt två år som ITP1 funnits. Det är betydligt fler än de som gör ett ppm-val, sade Collectums informationschef Jenny Jeppsson nöjt. Trots små medel har Collectum lyckats med att få folk att välja. Hon uppmanade även deltagarna att få kollegor, vänner och bekanta att öppna det röda kuvertet från Collectum och där igenom få fler att välja.
Genom lägre avgifter kan det bli mer pensionspengar till de ITP-försäkrade. Gunilla Dahmm, Unionen tillsammans med Per-Olof Westerlund, PTK, redogjorde kort för den nya ITP-upphandlingen. Vilka de valbara bolagen blir får vi veta i januari och under våren kommer vi kunna göra nya pensionsval.
Tjuvkik på PTKs rådgivningstjänst
Peter Tilly, PTK, visade den webbaserad rådgivningstjänst som PTK utvecklar. Den vänder sig till alla ITP-försäkrade. Tjänsten ska ge en samlad bild över vilka sjuk-, efterlevande- och pensionsförsäkringar man har från lag och avtal, även de individuella försäkringarna. Den ska också ge råd om vilket försäkringsskydd individen bör ha och hur pensionspremierna ska fördelas mellan olika typer av placeringar och fonder.
Deltagarna var positivt överraskade av tjänsten, även om en försäkringsinformatör skämtade om att han kanske skulle bli överflödig när tjänsten är klar. Peter Tilly menade tvärtom att vi kommer behöva ännu större hjälp av försäkringsinformatörerna när vi nu tillsammans ska lansera tjänsten.