– Ekonomi är inte min starkaste sida. Kursen i kassaflödesanalys blev ett sätt att exponera sig och fräscha upp kunskaperna. Kassaflödesanalys må låta väldigt specifikt, men kursen täcker upp ett stort område av styrelseekonomin, säger Åke Larsson, arbetstagarledamot i Getinges styrelse.
En kassaflödesanalys används för att företaget ska veta hur mycket pengar det finns i kassan just nu och hur mycket det kommer finnas framöver. Man kan jämföra med sin privatekonomi – du vill ju veta att du har tillräckligt med pengar för att klara dig till nästa lön.
Det kan låta enkelt, men i ett stort företag blir det väldigt komplext och kräver planering flera månader i förväg. Saknas det koll på kassaflödet kan bolaget behöva ta in nytt ägarkapital eller ta ett snabblån, och då blir det dyrt.
Första gången kursen ges digitalt
Nytt för i år var att kursen hölls digitalt i Zoom, med anledning av corona. PTK har snabbt fått ställa om och anpassa utbildningarna efter rådande läge. Åke Larsson berättar att han inte är ett stort fan av långa digitala möten. När han läste att kursen var helt webbaserad blev han först lite tveksam.